W i poza ogrodem

Działki w okolicy jezior i lasów

Są w życiu sytuacje, kiedy chcemy sprzedać swoją działkę lub inną nieruchomość. Być może potrzebujemy pieniędzy lub po prostu ziemia leży odłogiem, a my nie mamy czasu nic na niej zagospodarować. Zastanawiamy się więc, czy sprzedawać ją na własną rękę czy lepiej skorzystać z pomocy przedsiębiorstw zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży gruntu.

Za jaką cenę sprzedać?

Cena działki będzie przede wszystkim zależała od jej wielkości oraz terenu, na którym się mieści. Im większa działka tym cena będzie wyższa. Jeżeli dysponujemy bardzo dużą powierzchnią gruntów, dobrze by było zastanowić się nad podziałem na mniejsze. Wzrasta wtedy prawdopodobieństwo, że uda się je sprzedać prywatnym osobom. Działki nad rzeką, działki nad jeziorem czy te w górach mogą kosztować więcej, z uwagi na swoje atrakcyjne położenie – tym bardziej, jeśli okaże się, że mogą się nadawać pod tereny inwestycyjne. Również w miastach, im bliżej centrum, czy dobrych rozwiązań logistycznych cena działek rośnie. Najlepiej jest więc skorzystać z pomocy specjalisty i poprosić rzeczoznawcę o wycenę. Zazwyczaj pośrednicy znają ceny gruntów, więc fachowo nam doradzą, w jakim przedziale cenowym powinniśmy się poruszać. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na pośredników, to musimy na własną rękę zapoznać się ze średnimi cenami w naszej miejscowości. Zbyt wysoka lub zbyt niska cena będzie powodować nieufność klientów, a co za tym idzie brak ofert kupna.

Na własną rękę czy z pomocą pośrednika?

To pytanie zadaje sobie większość właścicieli działek. Pomoc pośrednika jest dużym ułatwieniem, bowiem nie musimy się przejmować szukaniem klientów oraz na pewno otrzymamy pomoc w kwestiach prawnych. Otrzymamy również pomoc w wycenie, co w przypadku działek nad jeziorem czy innym atrakcyjnym miejscu może okazać się trudne. Minusem jest jednak to, że musimy zapłacić prowizję pośrednikowi.

Sprzedaż działki na własną rękę gwarantuje nam to, że nad wszystkim będziemy mieć pieczę. Jednak szukanie klientów samemu sprawia, że tracimy dużo czasu oraz możemy nie mieć dostępu do wszystkich zainteresowanych kupnem. Dobrze się zareklamuj! Pokaż potencjalnemu nabywcy dlaczego to właśnie Twoja działka zasługuje na zakup. Być może mieści się w dobrym miejscu – w pobliżu szkoły, przedszkola, hipermarketów czy parków. Być może roztacza się z niej piękny widok. Także działki nad jeziorem czy rzeką są atrakcyjne, ale musimy wytłumaczyć nabywcom, że mimo bliskiej odległości od wody nie będzie problemów z wylewaniem rzeki bądź podmakaniem fundamentów. Oczywiście musi się to zgadzać ze stanem faktycznym, bo inaczej możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Dużo dają dobre zdjęcia – ostatnio bardzo modne jest fotografowanie działek dronami, tak aby ukazać je w całości. Dobrze, aby działka była przed oglądaniem klientów uporządkowana.

Sprzedaż działek to w ostatnich latach duży problem, ze względu na spadek popytu, przy jednoczesnym utrzymywaniu się stosunkowo wysokich cen. Dlatego warto przyłożyć się do oferty sprzedaży i dopracować ją w najdrobniejszych szczegółach – od skrupulatnego opisu, poprzez odpowiednie zdjęcia, na ukazaniu jej głównych atutów kończąc. Tylko wtedy jest szansa przebić się przez szum informacyjny i zwrócić uwagę potencjalnego nabywcy czy inwestora. Jeśli czujemy, że możemy sami nie podołać zadaniu, możemy powierzyć pieczę nad transakcją wyspecjalizowanej firmie, która będzie czuwała nad sprzedaniem naszej działki nad jeziorem, działki nad rzeką czy jakiejkolwiek innej nieruchomości znajdującej się w obrębie naszego gruntu.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

8 sekretnych sposobów na czyszczenie lampy industrialnej

Lampy industrialne szturmem zdobywają rynek wnętrzarski i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Nie ma się czemu dziwić - ...

Jak skutecznie radzić sobie z alergią?

Dla niektórych zaczyna się już pod koniec lutego, gdy kwitnie leszczyna: uporczywy katar, łzawiące oczy, spuchnięte powieki i złe samopoczucie. Al...

Elektryczność w czterech ścianach, czyli jakie gniazda montuje się w polskich domach?

Nie da się żyć w domu lub mieszkaniu bez prądu, to fakt niezaprzeczalny. Do instalacji elektrycznych podpinamy przecież większość domowych sp...